VBO36-18NO8
Description
BRIDGE RECT 3P 1.8KV 30A FO-B
DataSheet
VBO36-18NO8 PDF
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.8 kV
Current - Average Rectified (Io):30 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 1800 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)