DMA90U1800LB-TUB
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 1.8KV 90A SMPD.B
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
DMA90U1800LB-TUB PDF
Type Description
Series:ISOPLUS™
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.8 kV
Current - Average Rectified (Io):90 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.26 V @ 30 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 1800 V
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)