VUB135-22NO1
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 3P 2.2KV 150A E2
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VUB135-22NO1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase (Braking)
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):2.2 kV
Current - Average Rectified (Io):150 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 50 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 2200 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)