DHG60U1200LB-TUB
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BIPOLAR MODULE-BRIDGE RECTIFIER
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
DHG60U1200LB-TUB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):60 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.92 V @ 60 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 1200 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)