PT200KN16
Manufacturer
KYOCERA Corporation
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 3PHASE 1.6KV 200A
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
PT200KN16 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):200 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.45 V @ 200 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 mA @ 1600 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Module
Supplier Device Package:Module
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MP501-BP
MP501-BP
BRIDGE RECT 1P 100V 50A MP-50
MB8STR
MB8STR
BRIDGE RECT 1P 800V 500MA MBS
BR804
BR804
STD 8A, CASE TYPE: BR10
Q8F3BXXG24E
Q8F3BXXG24E
LED PM INDICATOR FLUSH GREEN
DX10-SP
DX10-SP
REPLACEMENT SP LEAD SET DX10
8.08.91 J-LINK EDU MINI
8.08.91 J-LINK EDU MINI
J-LINK EDU MINI
PT200KN16
PT200KN16
DIODE MODULE 3PHASE 1.6KV 200A