APTDF100H100G
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 130A SP4
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
APTDF100H100G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1 kV
Current - Average Rectified (Io):130 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.7 V @ 100 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1000 V
Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)