VBO22-12NO8
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 21A FO-B
DataSheet
VBO22-12NO8 PDF
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):21 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.2 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 1200 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SBR2
SBR2
BRIDGE RECT 1PHASE 200V 1.5A