FTB1F-15FTR
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 1.5A ABF
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
FTB1F-15FTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):1.5 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 1.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 100 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, Gull Wing
Supplier Device Package:ABF
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SC3BJ05F
SC3BJ05F
BRIDGE RECT 3PHASE 50V 1.5A
GBPC2508TA
GBPC2508TA
BRIDGE RECT 1PHASE 800V 25A GBPC
GBL01
GBL01
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 4A GBL
LTM-8647AG
LTM-8647AG
DISP 14SEG 0.54" DBL GRN 18DIP
BNC MALE TO SMB FEM, RG174, 3M
78RB12
78RB12
SWITCH SLIDE DIP SPST 150MA 30V
FTB1F-15FTR
FTB1F-15FTR