GBO25-12NO1
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 25A 4SIP
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
GBO25-12NO1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):25 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 12.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 1200 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)