VBO50-18NO7
Description
BRIDGE RECT 1P 1.8KV 50A PWS-A
DataSheet
VBO50-18NO7 PDF
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.8 kV
Current - Average Rectified (Io):50 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.14 V @ 40 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1800 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)