RABF152-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECTIFIER ABF/SOPA-4(TYPE
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
RABF152-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io):1.5 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3 V @ 1.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 200 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)