VBO19-12NO7
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 21A SLIMPAC
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VBO19-12NO7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.2 kV
Current - Average Rectified (Io):21 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.12 V @ 7 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 1200 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)