TS25P07G-K D2G
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 25A TS-6P
DataSheet
TS25P07G-K D2G PDF
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1 kV
Current - Average Rectified (Io):25 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 25 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 1000 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)