CBRHDSH2-40 BK
Manufacturer
Central Semiconductor
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1P 40V 2A 4HD DIP
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
CBRHDSH2-40 BK PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Single Phase
Technology:Schottky
Voltage - Peak Reverse (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io):2 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:0.5 V @ 2 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 40 V
Operating Temperature:-50°C ~ 125°C (TJ)