KBU1002G T0G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 10A KBU
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
KBU1002G T0G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Obsolete
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io):10 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 10 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 100 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)