MSDM50-18
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 3P 1.8KV 50A M2-1
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
MSDM50-18 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.8 kV
Current - Average Rectified (Io):50 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.8 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 1800 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)