G3SBA60L-6000E3/51
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 600V 2.3A GBU
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
G3SBA60L-6000E3/51 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Single Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):2.3 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1 V @ 2 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 600 V
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)