VUO70-14NO7
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 3P 1.4KV 70A FO-T-A
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VUO70-14NO7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.4 kV
Current - Average Rectified (Io):70 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 1400 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)