VBO68-14NO7
Description
BRIDGE RECT 1P 1.4KV 68A ECOPAC1
DataSheet
VBO68-14NO7 PDF
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.4 kV
Current - Average Rectified (Io):68 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5 V @ 80 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 µA @ 1400 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)