VUO85-16NO7
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 85A FO-T-A
Catalog
Diodes - Bridge Rectifiers
DataSheet
VUO85-16NO7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Diode Type:Three Phase
Technology:Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):85 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.6 V @ 150 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 1600 V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)