SBR20A40CTFP
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY SBR 40V 10A ITO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
SBR20A40CTFP PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:TubeTube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:600 mV @ 20 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C