MSRTA30060(A)D
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 600V 300A 3 TOWER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MSRTA30060(A)D PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 300 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:20 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C