RBQ20BM45ATL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
RBQ20BM45A IS LOW IR
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
RBQ20BM45ATL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:590 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:150°C