DPG30C300HB
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 300V 15A TO247AD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
DPG30C300HB PDF
Type Description
Series:HiPerFRED²™
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.25 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C