LXA08T600C
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 600V TO220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
LXA08T600C PDF
Type Description
Series:Qspeed™
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.96 V @ 4 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):18.5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)