VS-QA300FA17
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 170V 300A SOT227
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
VS-QA300FA17 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):170 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:980 mV @ 200 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):71 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 170 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C