FERD30L60CG-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY 60V 15A D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
FERD30L60CG-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:FERD (Field Effect Rectifier Diode)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:545 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:820 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)