MBRT40060
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE 60V 400A 3TOWER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBRT40060 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:800 mV @ 200 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 mA @ 20 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C