151CMQ045
Manufacturer
SMC Diode Solutions
VIGOR # :
Description
150A, 45V, TO-249, POWER MODULES
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
151CMQ045 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):45 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):75A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:710 mV @ 75 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C