MBR2X050A200
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 100A SOT227
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MBR2X050A200 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:920 mV @ 50 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:3 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C