VS-15CTQ040-M3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB
DataSheet
VS-15CTQ040-M3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:800 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C