BYV42E-150,127
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 150V 30A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
BYV42E-150,127 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):28 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)