DSEE15-12CC
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY 600V 15A ISOPLUS220
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
DSEE15-12CC PDF
Type Description
Series:HiPerDynFRED™
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.04 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C