FFAF10U120DNTU
Description
RECTIFIER DIODE
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
FFAF10U120DNTU PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1.2 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:3.5 V @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 1.2 V
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C