DHG50X1200NA
Description
DIODE MODULE 1.2KV 25A SOT227B
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
DHG50X1200NA PDF
Part Status:Active
Diode Configuration:2 Independent
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):25A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.12 V @ 25 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:50 µA @ 1200 V