MSRT150100(A)D
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE GEN 1KV 150A 3 TOWER
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
MSRT150100(A)D PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 150 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C