SBR20U60CTFP
Description
DIODE ARRAY SBR 60V 10A ITO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
SBR20U60CTFP PDF
Type Description
Series:SBR®
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:710 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C