MBRB30H60CTT4G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 15A D2PAK
DataSheet
MBRB30H60CTT4G PDF
Type Description
Series:SWITCHMODE™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:620 mV @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C