APTDF400KK20G
Description
DIODE MODULE 200V 500A SP6
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
APTDF400KK20G PDF
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):500A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1 V @ 400 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:750 µA @ 200 V