RBR20BGE40ATL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
40V, 20A, TO-252, CATHODE COMMON
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
RBR20BGE40ATL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:360 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:150°C