SBCT20100
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
SCHOTTKY TO-220AB 100V 20A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
SBCT20100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:850 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:300 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:-50°C ~ 150°C