STPS20170CG-TR
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V D2PAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
STPS20170CG-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):170 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:900 mV @ 10 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:15 µA @ 170 V
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)