RB085T-40NZC9
Description
RB085T-40NZ IS LOW IR
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
RB085T-40NZC9 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)