DD700N22KHPSA3
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
DIODE MODULE GP 2200V 700A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
DD700N22KHPSA3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):2200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):700A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.36 V @ 2200 A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:40 mA @ 2200 V
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C