DPG60C300HJ
Description
DIODE ARRAY 300V 30A ISOPLUS147
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
DPG60C300HJ PDF
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.26 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1 µA @ 300 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C