APT30D100BHBG
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE ARRAY GP 1000V 18A TO247
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
APT30D100BHBG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Series Connection
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.3 V @ 30 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):290 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:250 µA @ 1000 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C