SDT40120CT
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
SDT40120CT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:950 mV @ 20 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 120 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C