LQA30T150C
Description
DIODE CC 150V 15A DUAL TO-220AB
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
LQA30T150C PDF
Type Description
Series:Qspeed™
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.2 V @ 15 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):16.3 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:500 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C