STPS10LCD100CFP
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V 5A
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
STPS10LCD100CFP PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Not For New Designs
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:840 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)