RB088NS100TL
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V LPDS
Catalog
Diodes - Rectifiers - Arrays
DataSheet
RB088NS100TL PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Diode Configuration:1 Pair Common Cathode
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:870 mV @ 5 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)